Ks. Prałat Jan Majder

Ks. Prałat Jan Majder, wyjątkowa postać kościoła gdańskiego, były Diecezjalny Duszpasterz Rodzin przed ks. Prałatem Piotrem Topolewskim. Poniżej publikujemy fragment wspomnień wieloletniej Diecezjalnej Doradczyni Życia Rodzinnego Jadwigi Dobrowolskiej o ks. Janie, który był dla niej duszpasterzem - przyjacielem. Wspomnienia te pochodzą z książki pt. „Ojciec Przymorza” pod red. ks. dr Mirosława Gawrona wydanej w Gdańsku w roku 2007.

„Współpracę z ks. Prałatem Janem Majderem, moim ówczesnym proboszczem, rozpoczęłam w październiku 1975 r. w Poradni Rodzinnej w parafii p/w Najświętszej Maryji Panny Królowej Różańca Świętego. Już wtedy zapoznawał się coraz bliżej z tematyką i problemami Poradnictwa Rodzinnego. Po śmierci ks. Rafała Markitona został mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Rodzin. Od 1985 r. zaczęłam nowy etap współpracy z nim na płaszczyźnie diecezjalnej, gdy ks. Biskup Tadeusz Gocłowski powierzył mi misję Diecezjalnej Doradczyni Życia Rodzinnego.
Jako duszpasterz diecezjalny ks. Jan Majder dbał o organizację szkoleń nowych doradców parafialnych, organizował coroczne trzydniowe rekolekcje formacyjne dla pracowników Poradnictwa Rodzinnego. Zapoczątkował czerwcowe pielgrzymki doradców do sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie. Rzadko brał udział w krajowych zjazdach Duszpasterstwa Rodzin z powodu nadmiaru obowiązków, ale mimo to zyskał sobie szacunek, zaufanie i sympatię Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i innych duszpasterzy diecezjalnych. Zawsze liczono się z jego zdaniem.
Moja współpraca z ks. Janem Majderem trwała do jego śmierci. Trudno mu było znaleźć czas na spokojną rozmowę, niemal każda była przerywana przez interesantów i telefony. Bywało tak, że przychodząc do niego z trudnymi sprawami, zastawałam go zmęczonego. Widząc go w takim stanie odkładałam moje problemy do czasu innego spotkania, bo żal było na niego patrzeć. Zawsze miał czas dla swoich parafian. W każdą niedzielę po Mszy Świętej można było go spotkać przed kościołem w rozmowie z dziećmi, które lgnęły do niego, a także z ich rodzicami, z osobami starszymi. Wszyscy byli mu bliscy. Nie zapomnę jego „rodzinnego” rozdawania Komunii Świętej... Po jego śmierci czytałam różne wspomnienia w „Gwieździe Morza”. Wszyscy wspominający szczycili się jego przyjaźnią. Zdałam sobie wtedy sprawę, że każdego z tych ludzi (i mnie między nimi) traktował jako kogoś wyjątkowego i sobie bliskiego. Takim pozostał dla mnie i dla wielu innych nawet po śmierci...”.

Diecezjalny Duszpasterz Rodzin
ks. mgr Krzysztof Homoncik
Proboszcz Parafii św. o. Pio w Gdańsku
tel. 504 500 240
info@parafiapio.pl
</p

Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego
mgr Anna Mrozowicz

tel. 508 350 903
anna.mrozowicz@poradnictwo.gda.pl

Duszpasterz współpracujący
ks. dr Jan Uchwat

tel. 508 409 192
juchwat@wp.pl