Jesienny Dzień Skupienia

 22 października 2022 r. Doradcy Życia Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej uczestniczyli w Dniu Skupienia Poradnictwa Rodzinnego w Parafii Św. Ojca Pio na Gdańskim Ujeścisku. W tym roku przeżyliśmy go z udziałem naszego Metropolity Gdańskiego Tadeusza Wojdy SAC, który przewodniczył Eucharystii, skierował do nas Słowo Boże, a także uczestniczył w panelu dyskusyjnym z doradcami. Oprócz Eucharystii, wspólnej modlitwy różańcowej mieliśmy okazję uczcić relikwie św. Jana Pawła II, którego liturgiczne wspomnienie obchodziliśmy tego dnia. Podczas Dnia Skupienia omawialiśmy perspektywy pracy w Poradnictwie Rodzinnym i innych aktywności Duszpasterstwa Rodzin w parafiach np. towarzyszeniu małżonkom, pracy z młodzieżą, katechizacją przedmałżeńską – zagadnieniami, które wypłynęły przy okazji spotkań synodalnych. Odbyła się też praca w małych grupach dzielenia. Poniżej prezentujemy pamiątkowe zdjęcie ze spotkania.

Czytaj więcej...

Duszpasterstwo Rodzin w klimacie synodu

Synod o synodalności trwający w Kościele Powszechnym jest okazją do refleksji na temat wiary i przynależności do wspólnoty Kościoła. Dla Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej stał się czasem wysłuchania opinii doradców o „blaskach i cieniach” ich posługiwania na rzecz narzeczonych, małżonków i rodzin. Oprócz możliwości wypowiedzenia się przez samych doradców podjęta została także próba nowego ukierunkowania ich działań oraz wypracowania wskazań duszpasterskich na najbliższy czas. Poniżej prezentujemy dokument, który jest owocem etapu diecezjalnego środowiska Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej.

Czytaj więcej...

Spotkanie doradców z dr Ewą Dąbrowską

W Uroczystość Św. Józefa, dnia 19 marca 2022 r. odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie Dzień Skupienia Poradnictwa Rodzinnego, w którym uczestniczyło ponad 70 doradców życia rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej. Spotkanie rozpoczęliśmy w kościele Eucharystią, której przewodniczył Diecezjalny Duszpasterz Rodzin ks. Krzysztof Homoncik, a następnie odbyła się część wykładowa w sali konferencyjnej.  Gościem specjalnym była dr n. med. Ewa Dąbrowska - internista, wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku, która podzieliła się z nami wiedzą na temat wartości postu, także w aspekcie zdrowia prokreacyjnego. Wykład pt. „Wpływ postu warzywno-owocowego na zdrowie i płodność” za zgodą prelegentki został nagrany. Poniżej prezentujemy materiał ze spotkania.

Czytaj więcej...

Za nami dzień skupienia z o. I. Kosmana

Za nami przeżyty Dzień Skupienia dla Doradców Życia Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej. W dniu 2 października 2021 r. na Gdańskim Ujeścisku w Parafii św. o. Pio odbyło się spotkanie formacyjne dla Poradnictwa Rodzinnego. Nauczania wygłosił Franciszkanin z Niepokalanowa  prof. dr hab. Ignacy Kosmana OFM Conv  - wspaniały rekolekcjonista, znawca tematyki małżeńskiej i rodzinnej. Prelegent swoje nauczania rozpoczął od przedstawienia osoby św. Maksymiliana Kolbego jako duszpasterza małżeństw i rodzin. Przy okazji spotkania doradcy mieli możliwość zaopatrzenia się w materiały do pracy z małżeństwami i rodzinami autorstwa o. I. Kosmany, m.in. książki pt. Stają się jednym ciałem i Stają się jednym duchem. Osoby, które nie uczestniczyły w Dniu Skupienia zachęcamy do odsłuchania plików dźwiękowych ze spotkania, które publikujemy poniżej.

Czytaj więcej...

Będziesz miłował

W dniach 19-20 października 2019 r. odbyły się przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie doroczne rekolekcje Poradnictwa Rodzinnego, w których uczestniczyli Doradcy Życia Rodzinnego, a także kandydaci do tej funkcji - słuchacze Archidiecezjalnego Studium Duszpasterstwa Rodzin. Rekolekcje prowadzone były przez ks. Ireneusza Stożyńskiego pt. Będziesz miłował. Poniżej prezentujemy pliki dźwiękowe z wygłoszonych nauczań, a także pamiątkowe zdjęcia uczestników.

Czytaj więcej...

Obudzić sakrament małżeństwa

W dniach 6-7 października 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie odbyły się doroczne rekolekcje dla Doradców Życia Rodzinnego oraz uczestników Studium Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej pt. Obudzić sakrament małżeństwa, w których uczestniczyło blisko 140 osób. Nauki wygłosił o. Ksawery Knotz, który jest  kapłanem zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, znanym rekolekcjonistą, doktorem teologii pastoralnej, duszpasterzem małżeństw, a także redaktorem naczelnym portalu Szansa Spotkania. Już po zakończonych rekolekcjach odbyło się spotkanie dla chętnych małżonków spoza Poradnictwa Rodzinnego pt. Seks małżeński - radość czy przykry obowiązek? Poniżej prezentujemy pamiątkowe zdjęcia oraz pliki dźwiękowe z obu wydarzeń. Zachęcamy do odsłuchania.

Czytaj więcej...

Diecezjalny Duszpasterz Rodzin
ks. mgr Krzysztof Homoncik
Proboszcz Parafii św. o. Pio w Gdańsku
tel. 504 500 240
info@parafiapio.pl
</p

Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego
mgr Anna Mrozowicz

tel. 508 350 903
anna.mrozowicz@poradnictwo.gda.pl

Duszpasterz współpracujący
ks. dr Jan Uchwat

tel. 508 409 192
juchwat@wp.pl